Tempo em movimento  3 horas 43 minutos

Horas  6 horas 13 minutos

Coordenadas 2759

Uploaded 20 de Janeiro de 2018

Recorded Janeiro 2018

-
-
877 m
258 m
0
4,2
8,4
16,88 km

Visualizado 173 vezes, baixado 6 vezes

próximo a Ortakonuş, Antalya (Türkiye)

Alaiye - Konya Kervan / Göç / İpek yolunun önemli bir kısmını içeren neredeyse 17 km'lik hat, bilinen istikametten farklı olarak aşağıdan yukarıya yani Kemerköprü - Güzelbağ olarak yüründü. Tarihi Roma köprüsünden başlayan hat, hemen sırtta bulunanan evlerin arasından yükselerek rotaya girdi ve yaklaşık 6,5 km boyunca gayet iyi korunmuş bir halde devam etti. Bu noktada asfalt yola ulaşan hat bir süre kaybolsa da , 300 m sonra yeniden ortaya çıktı ve bu noktadan sonra Güzelbağ mezarlığına kadar zaman zaman asfalt zaman zaman da muntazam taş döşeli olarak devam etti. Önemli bir kısmı modern yol, 2B arazileri, yangın yolları ve zamanın aşındırıcı etkisiyle kaybolan hat, günübirlik meraklısına tatmin edici bir yürüyüş parkuru sunmak için yeterli. Bazı noktalarda, kaybolan kısımların keşfi için araziye girildiğinden, bu hattı yürüyecek dostların asfaltı gözden kaçırmamalarında fayda var. Oldukça rahat bir zemin yapısına sahip hat için iyi bir yürüyüş ayakkabısı yeterli olacaktır. Mevsim itibariyle pek çok noktada su kaynağı mevcut olduğundan, toplamda 1,5 lt su yeterli olacaktır. Yeni başlayanlar için Güzelbağ - Kemerköprü istikameti ,heveslerin kırılmaması adına, tavsiye edilir.
aslında Kemerköprü'ye kadar inen hat, pek çok noktada tarla açma bahanesiyle tahrip edilmiş. Asıl hat belirgin olarak en iyi bu noktadan itibaren izlenebildi.
Kiraz bahçesi meraklısı köylüler tarafından tahrip edilmiş su kaynağı.
Göç yolu bu noktada asfalt yol tarafından tahrip edilmiş. Yaklaşık 300 m'lik bir kısmı kayı olan yol muhtemelen karayolu yapılırken tahrip edilmiş.
Göç yolu tam da bizim sevdiğimiz haliyle yeniden beliriyor.

1 comment

  • Ramero 15/fev/2019

    Başalangıçta biraz soğuk Tarihi göç yolları ve muhteşem doğası ile görülmesi gereken bir parkur.

You can or this trail