Tempo em movimento  3 horas 47 minutos

Hora  5 horas 19 minutos

Coordenadas 2698

Enviada em 18 de Fevereiro de 2018

Registrada em Fevereiro 2018

 • Avaliação

   
 • Informações

   
 • Fácil de fazer

   
 • Paisagem

   
-
-
230 m
10 m
0
3,9
7,8
15,55 km

Visualizado 2091 vezes, baixado 44 vezes

perto de Adalar, İstanbul (Türkiye)

BÜYÜKADA
Marmara'nın cennet adası, Prens adaları içinde en görkemlisi olan Büyükada'da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin özellikleri ile harmanlandığı Büyükada'nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri masmavi denizin ve yemyeşil ağaçların içinde bizleri beklemektedir. Eski adı Prinkipos olan Büyükada iki tepenin arasında kalan, tarih boyu ünlü devlet adamlarının sürgün edildiği, Türk ve Rum aydınlara ev sahipliği yapan, huzuru ile büyüleyen Büyükada'ya yaz -kış yerli ve yabancı turist akını olmaktadır. Adanın zenginliklerini duyan herkes adayı keşfetmeye başlamıştır.

Büyükada Eski adı Prinkipo'dur. Prinkipo, Yunanca "büyük" demektir. Troçki'nin bir dönem sürgün yaşadığı Büyükada İstanbul Adaları'nın en büyüğüdür. Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir. Maltepe sahiline uzaklığı ise 2300 metredir. Adalar'da, biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe'dir. Kuzeydeki tepe ise isa Tepesi'dir. Ada'nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilise ve manastırı bulunmaktadır.

Büyükada
Büyükada Eski adı Prinkipo'dur. Prinkipo, Yunanca "büyük" demektir. Troçki'nin bir dönem sürgün yaşadığı Büyükada İstanbul Adaları'nın en büyüğüdür. Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir. Maltepe sahiline uzaklığı ise 2300 metredir. Adalar'da, biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe'dir. Kuzeydeki tepe ise isa Tepesi'dir. Ada'nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilise ve manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, miladi 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları bugüne kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır..Isa Tepesi'nde ise Hristos Kilise ve manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimit-rios Kilisesi de Ada'nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar. Bü-yükada'da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Cami'dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekan, Ada Cami sokağında bulunmaktadır. Görülecek mekanlara gelince, Leon Troçki'nin, Lenin tarafından kovulunca Türkiye'ye gelip yaşadığı ev ve Aya Yorgi Manastır ve Kilisesi'nin özel bir yeri var: Her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül günlerinde sayısız mü'minin -her dinden insan var aralarında- 200 metrelik bu tepeyi soluksuz tırmanıp kiliseye ulaştığını ve inancı doğrultusunda dua ettiğini, niyet tuttuğunu ya da şifa umuduyla siyah cüppeli bir Ortodoks papaza kendisini okuttuğunu görebilirsiniz- ki bu kişiler arasında Islami kabul edilen giysiler içindeki kadın ve erkekler de azımsanmayacak bir yüzde oluşturur. olmuştur.
Foto

Sedef Adasi

Sedef Adası, İstanbul'da bulunan Adalar'ın yerleşime açık olan en küçük adası. İdari bakımdan Büyükada Maden Mahallesi muhtarlığına bağlıdır. 1.300 x 1.100 metre büyüklüğündedir. Üzerindeki bitki örtüsü uzaktan bakıldığında sedefe benzetildiği için Sedefadası adı verilmiştir
Foto

Harabe 130 m

Local religioso

Hiristos Manastri

Söylentilere göre, manastır Bizans zamanında yaptırılmış. İmparator I. Manuel Comnenus tarafından 1158 senesinde hazırlanan listede bu kiliseden üstü kapalı da olsa bahsediliyor olması bu söylentileri desteklemektedir. Manastır, Osmanlı zamanında zor zamanlar yaşadıysa da, İstanbul’daki Rum bezir yağı tüccar loncasının desteği ve Feneriote asilzadesi Pascharnikos Christodoulos Vlachoutsis tarafından yapılan bağışlar sayesinde bu zorluklara dayandı. Patrik V. Gregory 1809 senesinde burada yaşadı; önceki patrik Chrysanthos ise 1826 yılında emekli olunca bu manastıra yerleşti ve sekiz yıl sonra burada öldü. Patrik Sophronius ise 1866-70 seneleri arasında burada yaşadı. Onun çabaları sonucu manastır yenilendi ve bugünkü katholikon, mimar Vasilis Dimitriou’nun planlarına uygun olarak 1869 yılında tamamlandı. Bugün manastırdan geriye kalanlar, katholikon, manastırın güneyinde yer alan ve ona bitişik olarak inşa edilmiş iki katlı ek bina ve arazisinin batı kısmında bulunan bazı ek binalardır. Katholikon daha önceki kiliseden kalma, yaldızlı ve çiçek ve bitki motifleriyle süslenmiş kabartmalara sahip tahtadan oyma iconostasi’sini hala muhafaza etmektedir. Üzerlerinde yer alan, 18. yy.’dan kalma sekiz küçük resimle, Oraia Pylai’nin kapıları özellikle kayda değerdir. Bu resimler içerisinde en çok dikkat çekici olanı Annunciation’un (Cebrail’in Hz. Meryem’e Hz. İsa’nın doğacağını haber vermesi) tasviridir. Burada ayrıca, üzerinde, Hz. İsa ve onun iki yanında yer alan Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya’yı bir arada resmeden bir dini resim bulunan güzel bir 18. yy. (Offertory Diptych) ilahi levhası da yer almaktadır. Bunlara ek olarak, 19. yy.’dan kalma, eski Rum cenaze törenlerine ait bir kabartmanın kopyası da güneydeki dış duvara işlenmiştir.
Foto

Mola

Patrimônio Mundial

Rum yetimhanesi

Büyükada'nın Manastır Tepesi'nde bulunan yetimhane. Bina 1898-1899 yıllarında bir Fransız şirketi tarafından otel ve kumarhane olarak inşa edilmiştir. Fakat otelin Büyükada'nın ahlakını bozacağını düşünen bir takım kişiler, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'i bu konuda ikna ederler ve II. Abdülhamit de binanın otel olarak işletilmesine müsaade etmez. Bu gelişmeler neticesinde faaliyete geçemeyen yapı, el değiştirmek zorunda kalır. Kimsesiz çocuklara eğitim verilmeye başlanan bina, uzun bir süre Ruhban okulu olarak da hizmet verir. 1898 yılında Fransız mimar Alexendre Vallaury tarafından yapılan Büyükada Rum Yetimhanesi, tamamen ahşap malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Hatta bu nedenle yapının, dünyanın ilk çok katlı ahşap binası olduğu da söyleniyor. Ana ve yan bölümler olmak üzere 3 kısımdan meydana gelen yetimhanenin yan bölümleri 6, ana bölümü ise 5 katlı. Her ne kadar sade bir tasarıma sahip olsa da, oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip.
Foto

Sedef adasi

Foto

Adakule

Local religioso

Aya Yorgi Manastıri

Patrikhane kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Aya Yorgi Manastırı'nın inşa ediliş tarihi 1751'dir. Bu tarihte inşa edilmiş olan küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarak bilinir ve iki katlı, kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Aya Yorgi Kilisesi, Efes’teki Meryem Ana’nın Evi ile birlikte Hıristiyanlar tarafından Türkiye’deki iki hac noktasından biri kabul ediliyor. Bu yüzden her sene 23 Nisan ve 24 Eylül’de burası ziyaretçilerin akınına uğrar.
Foto

Kayaliklar

Foto

Manzara

32 comentários

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  BÜYÜKADA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
  18 ŞUBAT 2018 Pazar günü Büyükada doğa yürüyüşü; 16 km kolay parkur

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Bizans İmparatorluğu zamanında sürgün yeri olarak kullanılan Büyükada, günümüzde hem hafta sonu kaçamağı hem de uzun süreli tatil için tercih edilen bir tatil destinasyonu olarak anılıyor. Eşsiz kültürel birikimi ve muhteşem plajlarıyla gezginlere keyifli anlar yaşatan İstanbul’un dibindeki cennette tatil günlerinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak tüm mekânları, Büyükada gezilecek yerler listesinde sizler için sıraladım.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  1. Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Bulunduğu konum sayesinde ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’nı, yerleşim yerinin en önemli simgelerinden biri olduğu için Büyükada gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz. Manastır olarak kullanılan bölümü 1751’de tamamlanan kilisenin kesme taştan yapılmış yeni binası 1905’te inşa edilmiş ve 1909 yılında kullanıma açılmış. Üzerinde dinlenme alanlarının bulunduğu, ağaçlarla çevrili bir yokuştan tırmanarak ulaşacağınız dini yapıyı özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde pek çok kişi dilekte bulunmak için ziyaret ediyor.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  2. Rum Yetimhanesi

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Adanın en güzel yerlerinden birisi olan, çam ağaçlarıyla çevrili Hristos Tepesi’nde bulunan Rum Yetimhanesi, 1898-1899 yılları arasında Mimar Alexandre Vallaury gözetiminde otel olarak inşa edilmiş; ancak II. Abdülhamit’in gerekli izinleri vermemesi nedeniyle satışa çıkarılmış. Bunun üzerine tarihi bina, Elini Zarifi tarafından satın alınmış ve Rum Patrikhanesi’ne bağışlanmış. 1. Dünya Savaşı sırasında Kuleli askeri Lisesi’nin yerleştiği tarihi binanın en önemli özelliği dünyanın en eski ve en büyük ahşap monoblok yapılarından birisi olması.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  3. Adalar Müzesi

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olarak 2010 yılında ziyarete açılan Adalar Müzesi, bölgenin en eski yerleşim alanı olan Aya Nikola’da yer alıyor. Sürekli sergilerin gösterimde olduğu bu mekân dışında, açık hava organizasyonları Çınar Müze Alanı’nda düzenleniyor. Yerel halkın bağışları sayesinde ada kültürünü ve tarihini oldukça iyi bir şekilde ziyaretçilerine aktaran müzenin koleksiyonunda 20 bine yakın belge ve 6 bin fotoğraf ile çok sayıda obje bulunuyor.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  4. Meryem Ana Kilisesi

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Adadaki Müslüman halkın “Arabacılar”, Ortodokslar’ın ise “Panayia” adını verdiği Meryem Ana Kilisesi, Balıkçıl Caddesi ile Arabacılar Meydanı arasında bulunuyor. Adanın en eski mezarlık alanının içerisindeki dini yapı, Meryem Ana’nın ölümüne adanmış. Bahçesine girdiğinizde eskiden bu bölgede bulunan tapınaklara ait kalıntıları görebileceğiniz tarihi kilisenin iç kısmı ve çan kulesi mimari açıdan görenlerde hayranlık uyandıracak güzelliğe sahip.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  5. Müslüman Mezarlığı
  Tepeköy’deki Müslüman Mezarlığı’nı, sizleri bölgenin geçmişine götürecek etkileyici atmosferi nedeniyle Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ada tarihinde önemli yerleri olan pek çok Müslüman şahsiyetin mezarları burada yer alıyor. Ahmed Refik Altınay, Aliye Berger, Şakir Paşa, İbrahim Necmi Dilmen, Tahsin Nahid, Abdullah Paşa, Ahmed Fehim, Mahmut Emin Koral ve Doğan Avcıoğlu bu şahsiyetlerden bazıları.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  6. Hamidiye Camii

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Abdülhamit’in emriyle inşa edilen Hamidiye Camii, 1895 yılında ibadete açılmış. Mimari açıdan oldukça estetik bir görünüme sahip olan dini yapının yapımında kesme küfeki taşlar tercih edilmiş. Dış mimarisi Osmanlı döneminde inşa edilmiş pek çok türdeşinden farklı olan caminin iç kısmının görselliği kalem işi ve çinilerle artırılmış. Minaresi tek şerefeli olan tarihi yapının son cemaat yerinin tavanında ise yanlarında hilal motiflerinin olduğu sekiz köşeli yıldıza yer verilmiş.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  7. Adakule

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Adanın deniz seviyesinden en yüksek noktasını oluşturan Hızır İlyas Tepesi üzerindeki Adakule, etkileyici manzarası nedeniyle deneyimli gezginlerin uğrak noktası. Yangın kulesi olarak inşa edilmiş 202 metre yüksekliğindeki yapı, 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, toplantı ve düğün organizasyonlarında kullanılabilecek hale getirilmiş. Önce faytonla Lunapark Gazinosu’na çıkıp, ardından 700 metre kadar yürüyerek ulaşabileceğiniz kulenin sakin ortamı fotoğraf çekmek için ideal.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  8. Reşat Nuri Güntekin Evi

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Ada Müzesi’ne komşu olan Reşat Nuri Güntekin Evi, kültürel öneminin yanı sıra ada mimarisinin önemli örneklerinden sayıldığı için yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. 3 katlı evdeki odalar, ünlü roman yazarının ölümünün ardından, yapı müzeye dönüştürülmediği halde, aslına uygun olarak korunmuş. Yazarın kullandığı pek çok eşyayı görebileceğiniz tarihi yapıdan ayrılmadan önce hoş bir görünüm oluşturan pembe pervazlı dış cephesinde fotoğraf çektirebilirsiniz.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  9. Rum Ortodoks Mezarlığı
  İçerisinde Ermeniler’e ait bir bölümün de bulunduğu Rum Ortodoks Mezarlığı, Aya Nikola Manastırı’nın bulunduğu yolun üst kesiminde yer alıyor. Rum asıllı ünlü Türk futbolcular Lefter Küçükandonyadis ve Kostas Kasapoğlu’nun yanı sıra İmparatoriçe İrene ile Patrik Hrisantos’un gömülü olduğu mezarlık, bölgede yaşamış Rumlar’ın kültürleri hakkında bilgi edinebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Mezarlığı ziyaretiniz sırasında 1878’de ahşap malzeme kullanılarak yapılmış Profitis İlias Kilisesi’ne de zaman ayırabilirsiniz.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  10. Ada Sokakları

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Birbirinden değerli yapıları görmek için oluşturduğunuz Büyükada gezilecek yerler listenize, muhteşem güzellikteki atmosferleriyle sizlerde hayranlık uyandıracağına inandığım Ada Sokakları’nı da dâhil etmenizi öneririm. Adanın, pek çoğu gösterişli bahçelere sahip tarihi evlerinin arasından uzanan bu sokakları fayton veya bisiklete binerek, yürüyerek rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Özellikle hem doğanın tüm güzelliğini sergilediği hem de ilginin daha az olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında bu sokaklarda zaman geçirirseniz, fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz kareler yakalayabilirsiniz.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  11. Tarihi Köşkler

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Bir kısmı otele dönüştürülerek, ziyaretçilerine eşsiz bir konaklama deneyimi yaşatan Tarihi Köşkler, Büyükada’yı gezginlerin gözünde cazip kılan bir başka değer. Çoğu 19. yüzyılın son çeyreği ile 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan köşkler, sahip oldukları zarif mimari özellikler sayesinde görülmeye değer hale geliyor. Grek tarzındaki Sabuncakis Köşkü, Toskana estetiği taşıyan ve günümüzde Kültür Evi olarak kullanılan Fabiato Köşkü, Hükümet Konağı’na ev sahipliği yapan Hacopoulos Köşkü ile değişik üslupların sentezlendiği Con Paşa Köşkü adanın sahip olduğu zenginliklerden sadece bir kaçı.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  12. Dilburnu Piknik Alanı

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Tabiat parkı statüsündeki Dilburnu Piknik Alanı, konuklarına adanın doğal güzellikleri içerisinde rahatlama ve keyifli vakit geçirme fırsatı veriyor. Kuzeyinde Değirmen Koyu’nun, güneyinde ise Yörük Ali Koyu’nun yer aldığı piknik alanı, tamamen çam ormanlarıyla kaplanmış; 500 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde araziye sahip. Çocuklara ayrılmış oyun alanları sayesinde ailelerin de tercih edebileceği bir yer haline getirilmiş olan tesiste dilerseniz işletmecinin sunduğu hazır mangal setlerini satın alabilir veya sadece giriş ücretini ödeyip, piknik masalarında kendi hazırlamış olduğunuz sağlıklı öğünleri tüketebilirsiniz.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  13. Aya Dimitri Kilisesi

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Eklektik tarzdaki Aya Dimitri Kilisesi, 1856 yılında Fistikas tarafından inşa edilmiş. Bazilikal planlı olarak tasarlanan ve bir avlu içerisinde yer alan dini yapı, adını adanın koruyucusu sayılan Aziz Dimitrios’tan almış. 1924 yılından bu yana Adalar Metropolitliği olarak kullanılan tarihi yapı, 1999’da meydana gelen Gölcük Depremi’nde büyük zarar görmüş. 2010 yılında restore edilerek yeniden kullanıma açılan kilise, birbirlerine kemerle bağlanmış sütunların bulunduğu 3 neften oluşuyor. Yapıda en çok ilgiyi özel ibadet odalarında yer alan ve bir tanesi 17. yüzyıldan beri ayakta olan ikonalar çekiyor.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  14. Prenses Plajı

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Yürümek isterseniz Âşıklar Yolu üzerinden ulaşabileceğiniz Prenses Plajı, Büyükada’nın nadide koyları arasında en çok rağbet göreni. Güneşin ve denizin tadını doyasıya yaşayabileceğiniz plajın bulunduğu koya ayrıca işletmenin sunmuş olduğu ve iskeleden kalkan tekne servis hizmetinden yararlanarak da ulaşabilirsiniz. Hafta içi ve hafta sonu giriş için farklı fiyat tarifesinin uygulandığı plajda yeme içmenin yanı sıra konaklama olanakları da bulunuyor.

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  15. Nakibey Plajı

 • Foto de erolgeygel

  erolgeygel 28/mar/2018

  Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer denize girilebilecek alan ise 1984 yılından beri özenli hizmet politikası ile bir aile tarafından işletilen Nakibey Plajı. Ailelerin rahat edebilmesi için her tür güvenlik önleminin düşünülmüş olduğu plajın denizi sığ ve derinliği ortalama bir insanın boyuna ulaşana kadar kumlu. 6 adet bungalovun bulunduğu tesisin restoran ve büfesinin menüleri her damak tadına hitap edecek şekilde tasarlanmış.

 • Foto de KAMPTREK

  KAMPTREK 2/nov/2020

  Eu fiz esta trilha  Ver mais

  16 km iniş ve çıkışlı güzel bir parkur oldu Teşekkürler.

 • Foto de mel6677

  mel6677 2/nov/2020

  Eu fiz esta trilha  Ver mais

  Prens adaları içinde en görkemlisi olan Büyükada'da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin özellikleri ile harmanlandığı Büyükada'nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri masmavi denizin ve yemyeşil ağaçların içinde bizleri beklemektedir.

Você pode ou esta trilha