Hora  3 horas 26 minutos

Coordenadas 1854

Enviada em 8 de Maio de 2011

Registrada em Maio 2011

-
-
265 m
191 m
0
14
28
55,12 km

Visualizado 3598 vezes, baixado 6 vezes

perto de Antoniew Sikawa, Województwo łódzkie (Polska)

[EN]
The route through south-east areas of city of Lodz, following part of "bicycle ring road of Lodz".
The route starts from Sikwa and goes east to Nowosolna. Then turns south-east towards Wiaczyn (with little part through the forest) and Jordanow to finally reach town of Andrespol. Still continues sout-east through weekend houses area in Justynow to turn south/south-west towards Bukowiec, going through new neughborhood of villas. After Bukowiec, route turns west and passes through forest to reach Wisniowa Gora and suburbs of Lodz. Then turns north through industrial areas of Widzew neighborhood (next to new Dell factory and blocks of flats in Olechow). Continuing north through Mileszki (next to historical wooden church) and later west by Pomorska street to go back to Sikawa.
Nice forrest areas in Wiaczyn and Bukowiec. The oldest church in Lodz in Mileszki. Most is very well sign-posted as red route. Large part of route on asphalt roads.
Level easy to moderate for the distance only (no technical difficulties).

[PL]
Trasa rowerowa przez południowo-wschodnie krańce Łodzi, częściowo wzdłuż "rowerowej obwodnicy Łodzi".
Trasa rozpoczyna się z Sikawy na wschód do Nowosolnej. Następnie skręca na południowy-wschód w kierunku Wiączynia (z mała pętlą przez las Wiączyński) i Jordanowa aż do miasteczka Andrespol. Nadal w kierunku południowo-wschodnim poprzez tereny działkowe w Justynowie a następnie na południe / południowy-zachód w stronę Bukowca, przecinając nowopowstałe osiedle domków jednorodzinnych. Za Bukowcem, trasa wiedzie na zachód przez las do Wiśniowej Góry i południowych przedmieść Łodzi. Następnie skręca na północ przez tereny przemysłowe dzielnicy Widzew (międzu innymi obok nowej fabryki Della i osiedla Olechow). Nadal na północ, poprzez Mileszki (z zabytkowym drewnianym kościołem), ulicą Pomorską spowrotem na Sikawę.
Przepiękne okolice leśne w Wiączyniu i Bukowcu. Najstarczy kościół łódzki w Mileszkach. Większość trasy przebiega po asfalcie i jest bardzo dobrze oznakowana jako trasa czerwona.
Poziom łatwy do średniego tylko i wyłącznie za dystans (żadnych technicznych trudności).
Waypoint

EC

Waypoint

Bukowiec

Waypoint

Bedoń

Árvore

Wiączyń

Local religioso

Mileszki

Mina

Sand mines

Comentários

    Você pode ou esta trilha